4kolesa https://4kolesa.si Platišča, Motokozmetika, Avtokozmetika, Autoland, Dirkaška oprema Wed, 20 Oct 2021 06:13:16 +0000 sl-SI hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.2 Stayhold – organizator prtljažnika https://4kolesa.si/stayhold-organizator-prtljaznika/ Tue, 19 Oct 2021 11:24:06 +0000 https://4kolesa.si/?p=39746 Vsakodnevno se srečujemo z nalaganjem prtljage v avtomobilu in z njo povezanimi težavami. Rešitev je sedaj na dlani, saj jo je mogoče s pomočjo različnih držal znamke Stayhold varno in preprosto pričvrstiti v prtljažnik ter jo brezskrbno prevažati. V britanski avtomobilistični reviji Autoexpress so Stayhold razglasili za “Organizator prtljažnika leta 2021” Verjetno ni uporabnika avtomobila, [...]

The post Stayhold – organizator prtljažnika appeared first on 4kolesa.

]]>
Vsakodnevno se srečujemo z nalaganjem prtljage v avtomobilu in z njo povezanimi težavami. Rešitev je sedaj na dlani, saj jo je mogoče s pomočjo različnih držal znamke Stayhold varno in preprosto pričvrstiti v prtljažnik ter jo brezskrbno prevažati. V britanski avtomobilistični reviji Autoexpress so Stayhold razglasili za “Organizator prtljažnika leta 2021”

Verjetno ni uporabnika avtomobila, ki se vsakodnevno ali pa vsaj občasno ne srečuje z razmetano prtljago po prtljažniku, ki med vožnjo pade iz vrečke s špecerijo, škatle z orodjem, prevrnjenimi ali celo razbitimi steklenica, … Nemalokrat uporabniki s takšno prtljago vozimo več kot le previdno, a nam kljub le redko uspe pripeljati vrečko nakupa ali česar drugega do cilja, brez da bi se kaj valjalo po prtljažniku.

Pri podjetju Stayhold so se na tovrstne težave uporabnikov lotili zelo analitično in svoja spoznanja in ugotovitve uporabili pri zasnovi in izdelavi takoimenovanih organizatorjev prtljažnega prostora. Izdelali so na videz zelo preprosta držala v treh velikostih, ki so enostavna za uporabo in zelo funkcionalna. Z njihovo uporabo, prtljaga tudi po povsem normalni vožnji ostane na svojem mestu ter tako preprečujejo, da bi se med vožnjo poškodovala ali udarjala ob stene prtljažnika ob premagovanjem različnih sil, ki vplivajo nanjo med vožnjo skozi ovinke ali po slabem cestišču.

Zasnova organizatorjev Stayhold temelji na ojačanem L profilu v treh različnih velikostih, ki se med seboj razlikujejo po funkcionalnosti in primernosti glede na podlago prtljažnega prostora. Lastniki vozila z gumijastim prtljažnim dnom lahko izberejo model Sidekick, na katerem je spodnja stran opremljena z majhnimi zobci, ki zagotavljajo odličen oprijem na gumijasti podlagi, saj teža kosa prtljage samodejno pritiska na dno prtljažnika. Za prtljažnike z dnom iz tkanine pa so primerna držala, ki so na spodnji strani opremljena z »ježek« trakom znamke Velcro za pritrjevanje, prav tako pa je težje predmete mogoče na L profil tudi položiti za več potisne sile na dno prtljažnika. Tako omogoča prevoz različnih škatel, lončnic, posod, škatel orodja, polnih vreč nakupa in druge prtljage povsem brez strahu, da bi se kotalila, premikala ali celo razbila po prtljažniku. Ne glede na izbiro profila in njegovo velikost, so vsa držala posebej ojačana na bokih, tako da zmorejo prenesti sile med vožnjo, ki delujejo na tovor. Za dodatno večfunkcionalno uporabo poskrbijo še kakovostni snemljivi elastični trakovi, v katere je mogoče varno pripeti steklenice, majhne lončnice rož, spreje, karnistre ter drugo opremo, istočasno pa je mogoče s steno držala pričvrstiti tudi druge kose prtljage ali vrečke.

V spleti trgovini www.4kolesa.si ponujamo vse tipe organizatorjev prtljažnika Stayhold. Modeli primerni za prtljažno dno iz tkanine so naprodaj v treh velikosti. Model Mini velja za najmanjšega in zmore pričvrstiti predmete do teže 15 kilogramov, lahko pa je opremljen z dvema elastičnima trakovoma. Model Metro je srednje velikosti, serijsko opremljen z enim elastičnim trakom in je primeren za pričvrščevanje predmetov do teže 30 kilogramov. Največji je model Classic, primeren za težo do 45 kilogramov in prav tako serijsko opremljen z enim elastičnim trakom. Za prtljažnike z gumijastim dnom je primeren model Sidekick, serijsko opremljen z eno pripenjalno elastiko in velja za srednjo velikost. Sicer je vsa držala mogoče tudi dodatno opremiti s pripenjalnimi elastičnimi trakovi.

The post Stayhold – organizator prtljažnika appeared first on 4kolesa.

]]>
Pomen oznake EU na pnevmatikah https://4kolesa.si/pomen-oznake-eu-na-pnevmatikah/ Mon, 04 Oct 2021 06:08:05 +0000 https://4kolesa.si/?p=39435 Alu platišča Da bi voznikom olajšali nakup novih pnevmatik in jim hkrati omogočili čim bolj enostavno izbiro pnevmatik z bolj učinkovito porabo energije in varnejšimi lastnostmi, je komisija EU že leta 2012 sprejela način označevanja pnevmatik z energetskimi nalepkami, podobnimi tistim, ki jih lahko najdete na gospodinjskih aparatih. V EU so se odločili, da podajo [...]

The post Pomen oznake EU na pnevmatikah appeared first on 4kolesa.

]]>
Alu platišča

Da bi voznikom olajšali nakup novih pnevmatik in jim hkrati omogočili čim bolj enostavno izbiro pnevmatik z bolj učinkovito porabo energije in varnejšimi lastnostmi, je komisija EU že leta 2012 sprejela način označevanja pnevmatik z energetskimi nalepkami, podobnimi tistim, ki jih lahko najdete na gospodinjskih aparatih.

V EU so se odločili, da podajo oceno učinkovitosti za tri področja, ki naj bi končnemu uporabniku najbolj pripomogla pri izboru varne in čim bolj energetsko učinkovite pnevmatike. S tem naj ne bi pomagali le uporabniku, temveč bi do leta 2020 zmanjšali izpust toplogrednega plina za 1,4 do 4 milijone ton. 

Tri področja torej ocenjuje grafika na nalepki – gre za oceno energetske učinkovitosti oziroma kotalnega upora, ki je neposredno povezan z porabo goriva oziroma energije (boj preprosto – ko se mora pnevmatika pri kotaljenju postavljati v svoj osnovni položaj, obliko, porablja energijo). Pri tem je A najbolj učinkovita pnevmatika, tista z oznako G pa najmanj. Da bo bolj plastično – približno 7,5 odstotka je lahko razlika pri porabi med najboljšo in najslabšo oceno (pri čemer so oznake sčasoma odpadajo – od novembra letos tako ni več dovoljeno prodajati tistih z oznako F).

Drugo področje pokriva oprijem v mokrem, ki največ govori o varnosti v spremenljivih okoliščinah, predvsem o zavorni razdalji v mokrem. Spet velja – oznaka A pomeni najbolj varne, in zadnje oznake najmanj varne pnevmatike, pri čemer pomeni razlika med oznako približno tri metre zavorne razdalje (pri hitrosti 80 km/h). Tretja oznaka pa govori o zunanjem kotalnem hrupu, ki ga povzroča pnevmatika, označen pa je s tremi valovi, pri čemer je oznaka z enim valom za najbolj tiho pnevmatiko, tista s tremi pa za najglasnejšo. Ob oznaki vala pa je tudi zvok v decibelih. 

Ker pa je od prvega tovrstnega predloga minilo dobrih deset let, tehnološki napredek pa je izredno hiter, hkrati je nekaj ocen medsebojno izkjučujočih (energetska učinkovitost in oprijem), so se pri komisiji EU odločili posodobiti označevanje, ki bo od leta 2020 naprej med drugim vključevalo tudi oprijem v snegu in ledu, pa obrabo oziroma število možnih prevoženih kilometrov, … Seveda pa morajo do takrat razviti še ustrezne metode merjenja.

Vsekakor pa velja, da gre pri izbiri pnevmatik po označbi še vedno za najboljši možen kompromis (tudi glede na potrebe in način uporabe vozila). Za  porabo goriva pa je še vedno najbolj odgovoren voznik, ki lahko s svojim načinom vožnje, preverjanjem pritiska v pnevmatikah, obremenitvijo vozila, preverjanjem obrabe, …  najbolj pripomore k zmanjšanju porabe goriva ter bolj varni vožnji.

The post Pomen oznake EU na pnevmatikah appeared first on 4kolesa.

]]>
Zakaj izbrati zimska platišča? https://4kolesa.si/zakaj-izbrati-zimska-platisca-aluplatisca-lahka-platisca/ Sun, 03 Oct 2021 06:16:56 +0000 https://4kolesa.si/?p=39452 Alu platišča Hitro se bliža datum, ko je po zakonu potrebno avtomobil opremiti z zimskimi pnevmatikami ali pa v prtljažnik pospraviti verige (15. november). Zato se v tem času marsikdo odloča o nakupu novih platišč za zimske pnevmatike, da bi si prihranil mučne vsakoletne menjave in čakanje v vrsti pred vulkanizerjem. Nekoč so aluminijska platišča [...]

The post Zakaj izbrati zimska platišča? appeared first on 4kolesa.

]]>
Alu platišča

Hitro se bliža datum, ko je po zakonu potrebno avtomobil opremiti z zimskimi pnevmatikami ali pa v prtljažnik pospraviti verige (15. november). Zato se v tem času marsikdo odloča o nakupu novih platišč za zimske pnevmatike, da bi si prihranil mučne vsakoletne menjave in čakanje v vrsti pred vulkanizerjem.

Nekoč so aluminijska platišča veljala za drag in cenjen kos dodatne opreme avtomobila. Danes, z uporabo sodobnih tehnologij, so lahka platišča po večini že del serijske opreme pri nakupu novega vozila. Številni se odločajo tudi za dodatni komplet lahkih platišč, na katere nadenejo zimske pnevmatike, tudi iz razloga navedenega iz začetka članka. Investicija v dodatni komplet platišč ne velja več za nikakršen luksuz, pač pa za smotrni in ekonomsko upravičen nakup pri odločitvi, da boste imeli vozil v lasti vsaj štiri leta. Tudi v primerjavi s kovinskimi platišči, saj aluminijska platišča niso podvržena rji in skrbijo za boljši izgled vozila. Dvakrat letni obisk pri vulkanizerju prinaša strošek, ki nikakor ni zanemarljiv, saj je znaša toliko nakup povprečnega platišča. Torej, v štirih letih je lahko investicija poplačana, pa tudi pri prodaji rabljenega vozila, bo novi kupec verjetno zanje dodal kakšen evro.

Enobarvno platišče je primerno za zimsko in letno uporabo

Ob nakupu lahkih platišč za zimo, je potrebno vedeti, da vsa tudi niso najbolj primerna za najhladnejši letni čas. Pri spletnem trgovcu 4kolesa.si razlagajo, da so na zimske razmere, predvsem pa na agresivno sol, veliko bolj odporna platišča z večslojnim lakiranjem. A pri tem bistvene vloge ne igra cena. In če ste ob iskanju platišč v dvomih, ali je izbrano platišče primerno za zimo, se pozanimajte pri prodajalcu ali strokovnjaku, ki vam bo znal svetovati.

In še primerjava s kovinskimi platišči. Za nakup jeklenega platišča velikosti 16 palcev bo potrebno odšteti okoli 50 evrov ali tudi več. To je dobrih 10 evrov manj, kot za alu platišče. Če k temu dodamo še okrasni pokrov za pet evrov, je razlika za komplet štirih platišč le še 20 evrov ali celo manj. In ob prodaji vozila, jekleno platišče pri novemu lastniku ne bo imelo nobene dodane vrednosti.

The post Zakaj izbrati zimska platišča? appeared first on 4kolesa.

]]>
Čiščenje – vzdrževanje platišč https://4kolesa.si/ciscenje-vzdrzevanje-platisc/ Thu, 02 Sep 2021 07:14:38 +0000 https://4kolesa.si/?p=33237 Umazanija, ki se nabira na platišču dlje časa, lahko to povzroči trajne poškodbe na laku platišča. Zato je priporočljivo redno čiščenje vsaj dvakrat na mesec. Temeljito očistite tako zunanjost kot notranjost kolesa, da odstranite vso umazanijo.Pozimi je platišča priporočljivo čistiti enkrat tedensko. Manjše poškodbe – praske na laku je treba popraviti s prozornim premazom (lakom), [...]

The post Čiščenje – vzdrževanje platišč appeared first on 4kolesa.

]]>
Umazanija, ki se nabira na platišču dlje časa, lahko to povzroči trajne poškodbe na laku platišča. Zato je priporočljivo redno čiščenje vsaj dvakrat na mesec.

Temeljito očistite tako zunanjost kot notranjost kolesa, da odstranite vso umazanijo.
Pozimi je platišča priporočljivo čistiti enkrat tedensko.

Manjše poškodbe – praske na laku je treba popraviti s prozornim premazom (lakom), da se prepreči korozija podlage in nadaljnje odstopanje laka.

Čistilna sredstva

  • Priporočamo toplo vodo z detergentom (milo za posodo) ali avtomobilskim šamponom.
  • Če se odločite za uporabo specialnega čistila za platišča, natančno upoštevajte navodila proizvajalca, zlasti glede časa nanašanja.
  • Ne uporabljajte čistila, ki vsebujejo kisline, alkalije ali alkohole, saj lahko negativno vplivajo na barvo in morda celo zavorni sistem avtomobila!

Nasveti pri čiščenju:

  • Pri čiščenju morajo biti platišča hladna – da čistilo ne izhlapi pri nanašanju
  • Uporabljajte samo čiste in mehke gobice in ščetke
  • Ne uporabljajte agresivnih čistilnih sredstev ali materialov, na primer jeklene volne ali čistilnega peska
  • Če se odločite za uporabo specialnega čistila za platišča, striktno upoštevajte navodila proizvajalca kot so – nanašanje čistila/čas delovanja čistila
  • Ko je čiščenje končano, čistilno sredstvo temeljito sperite
  • Temeljito čiščenje mora vedno vključevati notranje površine kolesa
  • Izogibajte se uporabi avtopralnic s trdimi ščetkami

Primerno čistilo iz naše ponudbe:

The post Čiščenje – vzdrževanje platišč appeared first on 4kolesa.

]]>
Kaj pomenita indeks obremenitve in hitrostni indeks? https://4kolesa.si/kaj-pomenita-indeks-obremenitve-in-hitrostni-indeks/ Mon, 20 May 2019 06:54:25 +0000 https://avant-media.si/?p=10130 Gre za dve zelo pomembni oznaki, ki ju seveda ne gre spregledati ob izbiri pravilne pnevmatike

The post Kaj pomenita indeks obremenitve in hitrostni indeks? appeared first on 4kolesa.

]]>
Gre za dve zelo pomembni oznaki, ki ju seveda ne gre spregledati ob izbiri pravilne pnevmatike. To sta dvo- ali trištevilčna oznaka ter oznaka s črko (ali dvema), ki se nahajata takoj za oznako dimenzije pnevmatike. 

Pomen oznake za dimenzije, ki je sestavljena takole: 205/55 R 16, je jasen večini voznikov. Gre torej za širino naležne površine in razmerje med  višino in širino (oznaka 55 pomeni, da je višina pnevmatike enaka 55 odstotkom njene širine), takoj za njim pa je oznaka premera v palcih (R 16). Takoj za takšno oznako pa lahko najdete še dve skrivnostni oznaki – npr.: 90 V.

To sta torej dve oznaki, pri čemer je prvi del, torej številčni, oznaka indeksa obremenitve. Številka 90 na primer pomeni, da je mogoče pnevmatiko obremeniti s 600 kilogrami (pri največji dovoljeni hitrosti). Pri avtomobilu to pomeni, da je lahko največja skupna dovoljena teža 2,4 tone (4 x 600kg = 2.400 kg).  Druga oznaka  je abecedna oziroma črkovna in pomeni hitrostni indeks. Ta pove, kakšna je največja dovoljena hitrost pnevmatike, ki jo zmore (varno) prenesti. Vse to pa lahko podrobno pogledate v tabelah.

Hitrostni indeks

SInajvečja dovoljena hitrost
P150 km/h
Q160 km/h
R170 km/h
S180 km/h
T190 km/h
H210 km/h
V240 km/h
W270 km/h
Y300 km/h
ZRpreko 340 km/h

Indeks obremenitve

LIkgLIkgLIkg LIkg
50 190 69 325 88 560 107 975
51 195 70 335 89 580 108 1000
52 200 71 345 90 600 109 1030
53 206 72 355 91 615 110 1060
54 212 73 365 92 630 111 1090
55 218 74 375 93 650 112 1120
56 224 75 387 94 670 113 1150
57 230 76 400 95 690 114 1180
58 236 77 412 96 710 115 1215
59 243 78 425 97 730 116 1250
60 250 79 437 98 750 117 1285
61 257 80 450 99 775 118 1320
62 265 81 462 100 800 119 1360
63 272 82 475 101 825 120 1400
64 280 83 487 102 850 121 1450
65 290 84 500 103 875 122 1500
66 300 85 515 104 900 123 1550
67 307 86 530 105 925 124 1600
68 315 87 545 106 950  

Dodatne oznake

Seveda ima pnevmatike še cel kup pomembnih in za končnega kupca manj pomembnih oznak. Bistvene smo ravnokar omenili, morda pa vas bo zanimala še oznaka za datum izdelave, ki je seveda za mnoge še kako pomemben. Gre za štirištevilčno oznako v ovalu (pred oznako dimenzije na bočnici), ki pomeni datum izdelave (v tednih). Če gre na primer za oznako 3517, potem je bila pnevmatika izdelana v 35. Tednu leta 2017. 

Pri tem pa je seveda vredno poudariti, da je datum izdelave seveda pomemben, saj je bolj sveža pnevmatika tudi bolj prilagodljiva, elastična. Vendar pa proizvajalci navajajo, da ob pravilnem skladiščenju tudi nekaj let ‘stara’ pnevmatika ne bo imela opazno slabših lastnosti kot tista, ki je bila izdelana pred nekaj meseci.

Zanimiva je še oznaka C, ki pomeni ojačane bočnice in večjo obremenitev in je običajna za kombinirana vozila. Kar pomeni, da bi se jih naj vozniki osebnih vozil ognili, saj zmanjšujejo udobje. Podobne lastnosti ima pnevmatika z oznako CP, ki je namenjena avtodomu, oznaka SSSR pa pomeni tako ojačane boke, da omogočajo vožnjo kljub izgubi pritiska (običajno do 80 km in 80km/h). In oznaka RF pomeni ojačano bočno zaščito pnevmatike.

The post Kaj pomenita indeks obremenitve in hitrostni indeks? appeared first on 4kolesa.

]]>
Pritisk v pnevmatikah je ključnega pomena https://4kolesa.si/pritisk-v-pnevmatikah-je-kljucnega-pomena/ Tue, 07 May 2019 08:26:16 +0000 http://avant-media.si/?p=9303 Nepravilen tlak v pnevmatiki neposredno vpliva na porabo goriva (oziroma energije) in obstojnost pnevmatik, seveda pa tudi na vozne lastnosti

The post Pritisk v pnevmatikah je ključnega pomena appeared first on 4kolesa.

]]>
Nepravilen tlak v pnevmatiki neposredno vpliva na porabo goriva (oziroma energije) in obstojnost pnevmatik, seveda pa tudi na vozne lastnosti. Zato je redno preverjanje pritiska v pnevmatikah eno najbolj preprostih pa hkrati najučinkovitejših metod za ugodno porabo goriva, čim nižjo obrabo in seveda tudi za ustrezno oziroma pričakovano obnašanje vozila na cesti.

Raziskav o tem, kako površni so kljub vsem pozivom zakonodajalcev in proizvajalcev vozniki, je kar precej. Ena od zadnjih Michelinovih pravi, da več kot 60 odstotkov voznikov vozi z nepravilnim tlakom v pnevmatikah (v glavnem prenizkim), druga pravi, da 40 odstotkov voznic in voznikov preverja tlak le enkrat letno. To seveda poleg potencialne nevarnosti na cesti vodi tudi k precej večji skupni porabi goriva, kar je pred leti ugotovila tudi Evropska komisija, ki je že konec leta 2014 uvedla zakon, s katerim obvezuje proizvajalce k vgradnji sistema zaznavanja pritiska v pnevmatikah in opozarjanja na preveliko odstopanje (t.i. sistem TPMS ali Tyre pressure monitoring system). In to šest let za podobnim zakonom, ki so ga sprejeli v ZDA (tam so takrat izračunali, da lahko s tem sistemom letno rešijo 70 življenj, v Nemčiji pa so ugotovili, da je kar 41 odstotkov nesreč povezanih s nepravilnim tlakom v pnevmatikah).Tak sistem voznika opozarja na preveliko odstopanje od nastavljene vrednosti in ga pozove, naj se čimprej ustavi vozilo in preveri pritisk v pnevmatikah. Deluje na osnovi podatkov tipal ABS in ESP sistema in zaznava drobne nepravilnosti hitrosti vrtenja koles(a) zaradi spremembe pritiska, ki vpliva na obseg. Podatke računalnik preračunava ter javlja vozniku. V prvem primeru gre za tako imenovani posreden sistem, seveda pa obstaja še neposreden sistem, ki je natančnejši (in dražji) ter odčitava vrednosti preko tipala na vsakem kolesu (običajno v ventilu), ki potem podatke pošilja preko radijskih signalov neposredno v računalnik, ki jih posreduje vozniku preko informacijskega zaslona.

Vsaj enkrat na mesec (še bolje na 14 dni) naj bi preverili pritisk v pnevmatikah, kar je enostavno opravilo na vsakem bencinskem servisu. Toda preden se odpravite tja le preverite, kaj svetuje proizvajalec za vaš tip (in dimenzijo) pnevmatike. Podatek najdete v navodilih ali bolj preprosto na nalepki na okvirju vrat ali na pokrovčku posode za gorivo. Bodite pozorni tudi na dve vrednosti, ki jih navajajo – za običajno in večjo obremenitev. Za referenčno vrednost morajo biti pnevmatik seveda hladne, kar bolj preprosto pomeni, da naj z njimi ne bi prevozili več kot dva do tri kilometre (če sploh), preden pomerite tlak v njih. In še – če ima vaš avtomobil rezervno kolo, nikar ne pozabite preveriti tlaka tudi tam. Vedite tudi, da imajo lahko sodobni avtomobili tudi tako imenovani kolo manjših dimenzij (če sploh), ki omogoča nižje hitrosti, pritisk v takšnem ‘mini’ kolesu pa je drugačen (običajno višji).

Za vsakdanjo vožnjo, krajše dnevne vožnje, torej z nižjimi hitrostmi, je bolje izbrati ‘delno obremenitev’, kar pomeni tudi nižji pritisk in tako bo vožnja udobnejša. Pri daljših vožnjah, pred daljšim potovanjem in predvsem takrat, ko je avtomobil polno (ali skoraj polno) obremenjen (poletni počitniški izlet), pa ne pozabite tlak povišati do svetovane vrednosti. Na ta način bo pnevmatike laže zdržala obremenitve z manj deformacijami, poraba bo nižja, vodljivost zadovoljiva, zavorna pot pričakovano dolga (oz. kratka).

Vsekakor lahko ob porabi in obrabi pri previsokem ali prenizkem pritisku računate tudi na bolj ali manj opazne spremembe pri voznih lastnostih. Te so lahko pri minimalnih odstopanjih le neprijetne, sicer pa tudi nevarne. Pri najbolj pogostem (opazno) prenizkem tlaku lahko to čutite kot nenatančnost vodenja, kot neodzivnost v zavojih, v poslabšani smerni stabilnosti, nemirnosti pri zaviranju in podaljšani zavorni poti. Seveda obstaja v skrajni meri tudi možnost snemanja pnevmatike s platišča v ostrem zavoju. Pri previsokem pritisku boste to občutili kot vpliv na udobje (več potresavanja), v slabši smerni stabilnosti, v slabši oprijemljivosti, v odzivnosti ter seveda v nesimetrični obrabi (sredinski del je bolj obrabljen)

The post Pritisk v pnevmatikah je ključnega pomena appeared first on 4kolesa.

]]>